$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Yenilenebili enerjide hedeflerimiz var

Yenilenebili enerjide hedeflerimiz var
  • 29.10.2015
  • 705 kez okundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun gazetecilere yaptığı açıklamada. Yenilenebilir enerji denilince önemli iki faktörün öne çıktığını belirten bakan Alaboyun, bunlardan birinin rüzgar ve diğerinin güneş olduğuna dikkat çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, bir sene içerisinde 8 bin 760 saat enerji temin etmenin ihtiyaç duyulacağına dikkat çekerek, sözlerine devam etti;

“Güneşten elde ettiğimiz enerji bin 800 saat. Rüzgardan elde ettiğimiz 2 bin 400 saat. Geri kalan enerji açığını da bir şekilde kapatmamız gerekiyor. Bunu da ancak; nükleer enerji, kömür ve doğalgaz santralleri ve devrede 4 bin 800 saat çalışma kapasitesi olan hidroelektrik santrallerle kapatacağız. Bakanlık olarak yenilenebilir enerjiden maksimum düzeyde faydalanmak istiyoruz. Orada kendimize bir sınır çizmedik ama hedeflerimiz var. 10 sene önce 40 megavat olan rüzgar, şu an 4 bin megavata çıktı. 2023’te de 20 bin megavata çıkacak.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Karapınar’ı “Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi” ilan ettiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“Orada 3 bin megavat enerji üretimi kapasitesi var. Bu, iki tane Keban Barajı’na eşittir ama bu kapasite bir yıl içinde sadece bin 800 saat… Keban, 4 bin 800 saat. Bunların bilinmesinde fayda var. Bütün enerjimizi güneşten üretecekmiş gibi düşünüyoruz. Güneş olduğu sürece enerji elde edebiliriz. Karapınar’da 1,8 milyar ton kömür rezervimiz var. Açık işletmeyle 5 bin megavatlık bir santral kuracağız. Bunlar 4 veya 5 tane, ayrı ayrı kuracağız. Şu anda onun planlaması yapılıyor. Kömürümüzü daha çok kullanmak istiyoruz.”

Ayrıca Alaboyun, sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Özellikle doğalgaz ve ithal kömürde bağımlılığımız toplam enerjide yüzde 72’leri buluyor. Bunu aşağı çekmek istiyoruz. Son aylarda ürettiğimiz enerjinin yüzde 48’ini doğalgaza bağlı termik santrallerden elde ediyoruz. Neredeyse yarı yarıya. Bu gazı Rusya’dan ve İran’dan alıyoruz. Dökme gazı Nijerya, Katar veya başka ülkelerden alıyoruz. Bunu ortadan kaldırmak değil ama enerji çeşitliliğinde farklı alanlara yönelmemiz lazım. Bu da doğalgaz, kömür, nükleer, hidroelektrik ve yenilenebilir enerjiyle olmalı.”

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ