$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,91 / Satış: 3,92

Piyasalarda bugün 20 Mayıs 2016

Piyasalarda bugün 20 Mayıs 2016
  • 20.05.2016
  • 624 kez okundu

Piyasalarda bugün, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) nisan toplantısına ilişkin tutanaklar, Fed yetkililerinin seçeneklerini korumak istediğini ve gelecek verilerin beklentilerini karşılaması halinde haziranda faiz artışını destekleyebileceğini ortaya koydu. FED başkanlarının ABD işgücü piyasasının tam istihdama yakın seyretmesi, enflasyon verilerindeki hareketlilik ile birlikte daha hızlı bir büyüme beklentisi içerisinde olduklarını belirttiler. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden kalıp kalmayacağını belirleyecek olan referandum FED’in faiz artışı kararını almasında etkili olacağı yönünde açıklamalara yer verildi.

Emtia piyasasında altın FED sonrasında ciddi kayıplar yaşadı. Petrol fiyatları, Nijerya’daki karmaşa, ABD kaya gazı sektöründeki iflaslar ve Venezuela’daki krizin toplu olarak küresel arzda daralmaya neden olmasına bağlı olarak yükseldi.

İç piyasada Ak Parti başkan adayının açıklanması ve gelecek hafta yapılacak olan Mayıs ayı PPK toplantısı ile destek arayışında. TCMB’nin mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, TL‘de son dönemde görülen değer kaybına rağmen koridorun üst bandında faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor.

Bugün görece sakin bir veri gündemi ile piyasalar ABD den Mevcut Ev Satışları (Nis), Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Tarullo’nun konuşması, Kanada Merkez Bankasi Tüketici Fiyatlari Çekirdek Endeksi (Yillik) (Nis), Tüketici Fiyat Endeksi (Yillik) (Nis) verilerini takip edecek.

Bugün piyasa takvimi ise,
15:30 CAD Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)(Aylık)(Nis) Önemli
15:30 CAD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık)(Mar) Önemli
16:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Tarulo’nun Konuşması Orta
17:00 USD Mevcut Ev Satışları (Nis) Önemli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ