$ DOLAR → Alış: 3,53 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,11 / Satış: 4,12

Piyasalarda bugün 13 Mayıs 2016

Piyasalarda bugün 13 Mayıs 2016
  • 13.05.2016
  • 696 kez okundu

Piyasalarda bugün, Dün açıklanan ABD’de işsizlik başvuruları 295 bin ile piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Aynı zamanda işsizlik maaş başvuruları 2015 şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Geçtiğimiz hafta açıklanan Tarım Dışı İstihdam verisinin de beklentilerin altında kalması istihdam sektörü ile ilgili sorulara sebep oldu.

Euro bölgesinden gelen sanayi üretimi verisi yüzde 0,8 gerileme ile beklentilerin altında kaldı. Bugün açıklanacak ilk çeyrek büyümesi de sanayi üretiminin yavaşlamasından kaynaklı olumsuz etkilenebilir.

FED üyelerinin konuşmaları ve BOJ başkanı Kurodo’nun konuşmaları damga vurdu. ABD tarafında üç bölgesel FED Başkanı’ndan Fed’in faiz artışına ilişkin hazır olması yönünde açıklamalar dinledik. Geçen hafta Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda’dan gelen parasal genişleme için daha fazla yer olmadığı yönündeki açıklamalarla birlikte Japon Yeni bu hafta Dolar karşısında değer kaybetti ve dolar karşısındaki kayıplarını ikinci haftaya taşıdı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) dün gerçekleştirdiği para politikası toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak politika faizini %0,50 de sabit tuttu. Uygulanan para politikasının devamı hususunda dokuz üyenin tamamı uygulamanın devamı yönünde oy kullandı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada ise Brexit’in risklerine değinildi.
Bugünün piyasa gündemi olarak takip edilecek önemli veriler arasında 12.00 da Euro bölgesi 1. Çeyrek Büyüme ve ABD tarafında 15.30 da Çekirdek Perakende Satışlar, 17.00 da Michigan Tüketici Hissiyatı verileri olacak. Yurtiçinde önemli bir veri akışı bugün için bulunmuyor.

Bugün piyasa takvimi ise,
15:30 USD Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi(ÜFE)(Aylık)(Nis) Orta
15:30 USD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık)(Nis) Önemli
15:30 USD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)(Aylık)(Nis) Önemli
15:30 USD Perakende Satışlar (Aylık)(Nis) Önemli
17:00 USD İşletme Stokları (Aylık)(Mar) Orta
17:00 USD Michigan Tüketici Beklentileri (May) Orta

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ