$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Piyasada gözler tekrar Fed’de

Piyasada gözler tekrar Fed’de
  • 27.04.2016
  • 429 kez okundu

Piyasada gözler tekrar Fed’de, Merkez Bankası’nın (TCMB) önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin koşullar elverdiği ölçüde yapılacağı yönünde gerçekleştirdiği açıklamala ve küresel piyasalardaki iyimserlikle dün dolar/TL düşüş gösterirken, piyasalar bugün ABD ve Japonya merkez bankalarının kararlarına odaklandı.

Genel olarak piyasalarda kararlar öncesi temkinli duruş korunurken, gün içinde global piyasalara paralel bir seyir beklenen dolar/TL bu sabah 2.82’nin üzerinde hareket ediyor.

Kararları bu gece geç saatlerde açıklanacak olan Fed toplantısında politika yapıcılarının faizleri değiştirmeyerek sabit tutmaları fakat ekonomik görünüme yönelik açıklamalarını biraz değiştirerek daha olumlu şartları ön plana çıkarmaları ve gelecekte faizleri artırmak için açık kapı bırakmaları bekleniyor.

Piyasalar böylesi bir yaklaşımı beklerken, FOMC‘nin 26-27 Nisan’da gerçekleştireceği  toplantıda faiz artışına hiç şans vermiyor ve 14-15 Haziran’da gerçekleşecek toplantıda ise bir  faiz artışına beşte bir şans veriyor. Reuters tarafından gerçekleştirilen ankete göre bu yıl  için iki faiz artışı bekleniyor.

Dün güne 2.8450 civarında başlayan dolar/TL , Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamalarının da desteğiyle dün yönünü aşağı çevirirken, geç saatlerde 2.8165’e kadar geriledi. Bu sabah dolar/TL saat 08:37’de 2.8260/2.8275 seviyesinde bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ