$ DOLAR → Alış: 3,56 / Satış: 3,58
€ EURO → Alış: 4,00 / Satış: 4,01

Petrol kazancını koruyamadı

Petrol kazancını koruyamadı
  • 06.01.2016
  • 1.273 kez okundu

Petrol kazancını koruyamadı, petrol fiyatları artan arz endişeleri ile birlikte İran ve Suudi Arabistan gibi büyük petrol üreticilerinin arasında yaşanan olumsuz ve ciddi gerginliğe baskın gelmesiyle kazançlarını geri vererek 12 senenin en düşük seviyelerine geriledi.

ABD Enerji Bakanlığı‘nın bugün açıklayacağı haftalık stok rakamlarının ham petrol stoklarında yükselişe işaret edeceği tahminleri küresel piyasalarda petrol fiyatlarının düşmesine sebep oluyor.

Brent ham petrolünün varil fiyatı bu sabah yüzde 2,30 kayıpla Temmuz 2004’ten bu yana görülen en düşük seviye olan 35,64 dolar fiyatına yaklaştı.

Noel tatili öncesinde 35.98 dolara düşerek 11 senenin en düşük seviyesine inen Brent petrol, İran – Suudi Arabistan gerginliği sonrasında ise hızlı bir yükselişle 39 dolar seviyelerine geldi.

NYMEX’de Batı Teksas petrolü ise yüzde 1,28 azalış ile 35,51 dolar/varil seviyesine geldi.

Petrol analizi ise, Çin ekonomisiyle ilgili beklentilerin ekonomik yavaşlamaya işaret etmesi ve aynı zamanda bu hafta içinde ABD’den açıklanacak petrol stoklarının yükselmiş olabileceğine dair spekülasyonlar petrol fiyatlarının baskı altında kalmasına neden oluyor. Bugün açıklanacak petrol stok verilerini bu açıdan çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Çünkü eğer beklenenden fazla bir yükseliş gerçekleşecek olur ya da olası yükseliş gerçekten fazla denilebilecek bir düzeyde, örneğin 4-5 milyon varil gibi olursa, o zaman petrol yeni dipler yapmak ister ancak kış ayları dolayısıyla petrol stokları yükselse bile petrol ürün stoklarında düşüş olabilir. Bu da petrolün düşüşlerde alınmasını gerektirir. Tabi bütün bu gelişmeler olurken Dolar’ın da değer kaybetmesini görmek gerek. Zira Dolar aynı süreçte değer kaybedecek olursa, petrol yükselişi de daha belirgin olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ