$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Petrol fiyatlarındaki düşüş devam edecek mi

Petrol fiyatlarındaki düşüş devam edecek mi
  • 11.12.2015
  • 780 kez okundu

Petrol fiyatlarındaki düşüş devam edecek mi, OPEC’in üretim kotasını kaldırmasının ardından piyasalardaki yüksek arzın devam etmesine sebep olacağı söylentilerinin etkisi ile Mart ayından bugüne en yüksek haftalık kaybını gerçekleştirmeye doğru ilerledi.

Vadeli kontratlar New York’ta yüzde 0.9 kadar düşüş gerçekleştirdi ve bu hafta yüzde 8.8 düşüş gösterdi. Petrol fiyatları, OPEC’in 4 Aralık’taki toplantısında üretimi azaltma kararı almamasından bugüne, son altı gündür gerileme yaşadı ve bu yaklaşık dokuz ayın en uzun düşüş dönemine denk geliyor. OPEC, Perşembe günkü raporunda, Irak’taki artışın Suudi Arabistan’ın kısıntısının üzerinde gerçekleşmesinin etkisi ile, üretimin Kasım ayında üç yılın en yükseğine çıktığını kaydetti.

Petrol fiyatları, OPEC’in yüksek maliyetli petrol üreticilerine karşı pazar payını koruma stratejisi izlemesinin, küresel arz fazlasını Uluslararası Enerji Ajansı’nın hesaplamalarına göre rekor seviye olan yaklaşık 3 milyar varile çıkarmasının etkisi ile, en son küresel finansal kriz dönemindeki seviyelerine geri döndü. Houston merkezli ConocoPhillips, büyük ABD’li üreticiler arasındaki en büyük temettü oranını korumak için sermaye harcamalarını gelecek yıl yüzde 25 azaltacağını duyurdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ