$ DOLAR → Alış: 3,53 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,11 / Satış: 4,12

Japonya Merkez Bankası faiz indirdi

Japonya Merkez Bankası faiz indirdi
  • 29.01.2016
  • 895 kez okundu

Japonya Merkez Bankası faiz indirdi, Japonya Merkez Bankası (BOJ), Japonyanın yavaş ekonomisini piyasalardaki volatilite ve düşen global büyümeden korumak için faizleri ani bir kararla beklenmedik bir şekilde sıfırın altına düşürerek şaşkınlık yarattı.

Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararının arkasından Asya borsaları yükselirken, yen kuru düştü ve tahvil getirileri düştü.

Japonya Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada, “BOJ gerek görüldüğünde faizleri negatif alanda daha fazla indirmeye hazır durumdadır” açıklaması yapıldı.

BOJ faizleri eksi yüzde 0.1’e indirmeye 5’e karşı 4 oyla karar verdi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Japonya parlamentosuna yaptığı konuşmada, bankanın şimdilik negatif faiz oranlarını değerlendirmediğini söyleyerek, parasal genişleme önlemlerinin devasa varlık alımlarının artırılması şeklinde olabileceği sinyallerini vermişti.

Banka ayrıca parasal genişleme programı çerçevesinde hükümet tahvilleri ve riskli varlıkları satın alarak piyasaya yıllık 80 trilyon yen (675 milyar dolar) para akıtma programına devam edeceğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ