$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,91 / Satış: 3,92

İki yıllık Dolar faizlerine dikkat

Okan Aybar
Okan Aybar
  • 06.01.2016
  • 524 kez okundu

Bir süredir VIX endeksinin yükselmiş olması ve küresel hisse senedi piyasalarının baskı altında kalmaya devam etmesi ve son olarak artan jeopolitik gerginlikler altının yükselmesine neden oluyor. Öte yandan bugün Fed’in açıklayacağı faiz tutanakları aynen faiz kararı kadar önemli. Eğer tutanaklar ekonomiyle ilgili olumsuz bir duruma işaret edecek olur ya da dengeli olursa bile altının düşüşleri seans içinde alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Bunun nedeni Dolar faizlerinin bugünlerde baskı altında kalmaya devam etmesinden kaynaklanıyor. Özelikle iki yıllık faizlerde gerilemeler olursa ve aynı süreçte altın ters bir hareketle düşerse, bu gelişme çok uygun bir alım fırsatı yaratmış olur.

Günlük Strateji: 1068 desteği kırılmadığı sürece, 1071 seviyesinden 1092 Dolar hedefiyle çok ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenebilir.

Euro/dolar düşüşlerde alınabilir, Önceki gün ABD’den açıklanan düşük ISM verileri ve ardından dün Avrupa’dan açıklanan düşük enflasyon beklentileri her iki tarafta da gelişmelerin olumsuz bir yöne doğru gittiğinin habercisi oldu. Geçtiğimiz son birkaç ayı değerlendirirsek aslında dün ve önceki gün birbirine paralel olan bu açıklamalar Euro lehine olduğu söylenebilir. ABD’den olumsuz veri açıklama gelmesine alışmadığımız bir dönemi geçirmişken ve aynı zamanda Avrupa’daki beklentilerin son zamanlarda Euro olumlu olması bugünlerde Euro/dolar paritesinin yükselmesine neden olabilir ya da Dolar’ın aşırı güçlenmesine engel olur. Eğer Dolar’ın değerini Yen’e göre değerlendirirsek. Dolar’ın arzı sürekli artan Yen gibi bir para birimine karşı değer kaybediyor olması Euro’nun da değerlenmesini gerektirir. Bugün Fed faiz tutanakları açıklanacak ve büyük olasılıkla tutanaklarda risklerin varlığından söz edilmiş olunacak. Zaten Fed faiz artırışını yaparken tutanakların da dengeli olmasına önceden dikkat etmiş olması gerekir. Yani çok fazla Dolar olumlu bir tutanak beklememek gerekir. Bu da gün içinde paritenin düşüşlerini alım fırsatı olarak değerlendirmek gerekliliğini ortaya koyuyor.

Günlük Strateji: 1,0670 desteği kırılmadığı sürece 1,0720 seviyesinden 1,0830 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Sterlinin düşüşü yavaşlar, Dün İngiltere’den açıklanan inşaat sektörü büyüme verilerine rağmen Doların fazla güçlenmiş olması Sterlin/dolar paritesinin yükselmek yerine düşmesine neden oldu. Piyasada bugünlerde Sterlinin daha ne kadar düşebileceğine dair tartışmalar devam ederken, İngiltere’den açıklanan ekonomik veriler Sterlin olumlu gelmeye devam ediyor. Bu noktada Sterlin’in yükselmesine engel olan asıl unsur hisse senedi piyasalarındaki gelişmeleri tetikleyen unsurlardır. Dünyada şu ara düşük kalmış hisse senetleri Japonya ve Avrupa’da bulunduğundan yılın ilk başlarına bu para birimlerinin Sterlin karşısında değer kazanması normal ancak bu noktada Sterlinin düşüşleri de alım fırsatı olmaya başladığında düşüşlerde yavaşlama olur. Eğer hisse senedi piyasalarındaki Japon ve Avrupa hisselerine olan talep yavaşlasa bile bu göreceli olarak Sterlin’in yeniden yükselmesini sağlar. Kısaca, paritenin düşüşleri alım fırsatıdır.

Günlük Strateji: 1,4570 desteği kırılmadığı sürece, 1,4600 seviyesinden 1,4730 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

VIX endeksi ve Dolar/yen ilişkisini takip etmeli, Bugün ABD’den açıklanacak çok önemli veriler var. Bu veriler en çok Dolar/yen üzerinde etkili olması gerekiyor. Elbette bunun nedeni açıklanacak bu verilerin Dolar faizlerini etkileyebilecek olmasından kaynaklanıyor. Son günlerde Dolar faizlerinin baskı altında olduğuna şahit olduk. Bu nedenle açıklanacak Fed tutanaklarından Dolar olumlu pek bir söylemek beklememek gerekir. Bunun üzerine bir de özellikle dayanıklı tüketim mal siparişleri beklentilerin altında açıklanacak olursa, bu durum Dolar’ın daha da değer kaybetmesine neden olabilir. Ne var ki bu gelişmeleri hisse senedi piyasalarındaki hareketleri de dikkate alarak değerlendirmek gerekiyor. Nedeni şu; VIX endeksinin son günlerde yükselmiş olması, ABD hisselerinin düşebileceği bir döneme denk gelmiş olursa, o zaman Dolar’daki düşüş özellikle Yen karşısında tersine dönebilir. Bu nedenle Dolar satacaksanız VIX endeksinin de düşmüş olmasını görmek gerek. Ancak VIX endeksinin yüksek kalma ihtimalinin daha ağır basması paritenin olası düşüşlerini alım fırsatı olarak değerlendirmek gerektiğini gösteriyor.

Günlük Strateji: 117,70 desteği kırılmadığı sürece, 117,90 seviyesinden 118,50 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Kritik petrol stokları ve Dolar’ın değeri belirleyici olacak, Çin ekonomisiyle ilgili beklentilerin ekonomik yavaşlamaya işaret etmesi ve aynı zamanda bu hafta içinde ABD’den açıklanacak petrol stoklarının yükselmiş olabileceğine dair spekülasyonlar petrol fiyatlarının baskı altında kalmasına neden oluyor. Bugün açıklanacak petrol stok verilerini bu açıdan çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Çünkü eğer beklenenden fazla bir yükseliş gerçekleşecek olur ya da olası yükseliş gerçekten fazla denilebilecek bir düzeyde, örneğin 4-5 milyon varil gibi olursa, o zaman petrol yeni dipler yapmak ister ancak kış ayları dolayısıyla petrol stokları yükselse bile petrol ürün stoklarında düşüş olabilir. Bu da petrolün düşüşlerde alınmasını gerektirir. Tabi bütün bu gelişmeler olurken Dolar’ın da değer kaybetmesini görmek gerek. Zira Dolar aynı süreçte değer kaybedecek olursa, petrol yükselişi de daha belirgin olacaktır.

Günlük Strateji: 34,50 desteği kırılmadığı sürece 34,80 seviyesinden 36,10 Dolar hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Okan Aybar
Finansonline FX

twitter.com/okanaybar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ