$ DOLAR → Alış: 3,56 / Satış: 3,57
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Hizmet sektörü güven endeksi yükseliş gösterdi

Hizmet sektörü güven endeksi yükseliş gösterdi
  • 26.10.2015
  • 722 kez okundu

Hizmet sektörü güven endeksi yükseliş gösterdi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı Sektörel Güven Endeksleri raporunu yayınladı. Rapora göre, mevsimsel etkilerden arındırılmış olan hizmet sektörü güven endeksi 2015 Eylül ayında 97.54 olurken, 2015 Ekim ayında ise 97.63 değerine yükseliş gösterdi. Rapora göre hizmet sektörü güven endeksinde gerçekleşen bu artış ise; son üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ise “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından da kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı da ise azalma gerçekleşdi.

Rapora göre hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0.7 ve yüzde 0.3 artarken, iş durumu endeksi yüzde 0.8 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Ekim ayında 98.68 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükselme; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1.9 ve yüzde 7.4 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0.8 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 80.42 iken, Ekim ayında 80.02 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu düşüş; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 4.4 azalırken, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2.1 artış gösterdi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ