$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Hisseler ve Dolar ekseninde altın

Okan Aybar
Okan Aybar
  • 04.01.2016
  • 541 kez okundu

Dünyada enflasyonist baskıların her geçen gün azaldığı ancak risklerin de aynı şekilde her geçen gün yükseldiği bir dönemdeyken altının düşüşleri bugünlerde kısa süreli ve geçici olur. Bu yüzden düşüşlerle kapanan seansların ardından yükselişler gelir, ya da düşüşler genelde sınırlı kalır. Her ne kadar faizler yükseliyor olsa da bu gelişmeler kendi başına hisse senedi piyasaları için olumsuz olduğundan altının düşüşleri sınırlı kalabilir. Bu nedenle VIX endeksini yakından takip ediniz. Eğer VIX yükseliyor ve hisseler geriliyorsa, bu durumun sonucunda altın yükselecektir. Buna göre bir strateji ayarlamak gerekiyor. Bu da bu iki gelişmenin eş zamanlı olduğu zamanlarda düşüşleri bekleyip alım yapmanın gerekliliğini ortaya koymakta. Bu yüzden altını izlerken, VIX, SP 500 ve Dolar endeksini izleyiniz. VIX ve Dolar yükselirken, hisseler düşüyorsa, bu kısa vadeli alım demektir.

Günlük Strateji: 1055 desteği kırılmadığı sürece, 1059 seviyesinden 1069 Dolar hedefiyle çok ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenebilir.

Euro – Dolar paritesi ise, 2016’nın ilk işlem gününde son iki haftanın aksine daha hareketli seans izleyeceğiz. Aralık ayı genelde Dolar’ın talep gördüğü bir ay olduğu için Dolar’ın Euro karşısında çok gerilemediğini gördük. Ancak piyasalar faizlere duyarlı şekilde hareket etmeye devam edeceği için bu hafta Avrupa ve ABD’den açıklanacak veriler önce faizleri etkileyecek ve dolaylı olarak da Dolar’ın Euro karşısındaki değerini belirleyecek. Diğer yandan “2015 Fed’in faiz artırıp artırmayacağı yıl olacak mı?” sorunusun arandığı bir yıl olmuşken, 2016’da sorulacak soru büyük ihtimalle Fed’in ne sıklıkla faiz artıracak olduğu ve bir sonraki faiz artırımının ne zaman olacağı yönünde belirecektir. Bu soruların cevabının arandığı süreçte Euro/dolar paritesini belirleyecek faktörler sadece Avrupa ve ABD’den gelecek veriler olmayıp, diğer G7 ülkeleri, hatta G20 ülkelerinden gelecek verilerle de şekillenecek. Çünkü bugünlerde ABD’de işler her ne kadar olumlu görünüyor olsa da Aralık ayına dair veriler ve sonrasındaki verilerin Dolar olumsuz gelme ihtimali azımsanmayacak kadar belirginleşti. Bunu geçen haftalar içinde açıklanan ekonomik verilerin bazılarındaki bozulmayla açıklayabiliriz. Bu noktada paritenin bir miktar daha gerilemesi mümkün. Özellikle bugün ABD’den açıklanacak ISM fiyat endeksi verileri ve istihdam verilerini yakından izleyin. Eğer bir bozulma görülecek olursa, paritenin yükselişi kaçınılmaz olur. Bu nedenle düşüşlerde alım yapmak için fırsat beklemekte fayda var.

Günlük Strateji: 1,0970 direnci kırılmadığı sürece 1,0950 seviyesinden 1,0850 hedefiyle satış yapmak üzere beklenebilir.

Sterlin – Dolar paritesi ise, Fed’in faiz artışının ardından gelecek yeni faiz artırımlarına İngiltere Merkez Bankası nasıl tepki verecek bu sene göreceğiz. Ancak gerçek şu ki, Avrupa’ya parasal bağlılığı olmayan ülkeler içinde en güçlü durumda olan İngiltere’de ekonomik şartlardaki iyileşme ABD’nin bir adım gerisinde seyrediyor. Bunun iyi bir şey olup olmadığını bilmek şu aşamada kolay değil çünkü küresel ekonomi ne kadar bir bozulmayla daha karşı karşıya gelecek be bu durum hisseleri nasıl etkileyecek olduğu Sterlin’i yakından ilgilendiriyor. Eğer ekonomik bozulma belirgin olmazsa, Euro’nun bile değer kazanabileceği zamanlarda Sterlin’in değer kazanma ihtimali daha da fazla olacak. Bugün yılın ilk seansı ve Sterlin/dolar’daki hareket hisse senedi piyasalarının güdümünde seyredecek. Hisselerin yükselmesi Sterlin’in yükselişini, düşüşüyse paritedeki düşüşe işaret edecek. Bu nedenle gün içinde hisse senedi endekslerini seans içi öncü gösterge olarak bile kullanabilirsiniz. Ancak genel yön olarak hisselerin bir miktar düşerek açılabileceği bir seansta yükselişlerde satış denemeleri yapmak faydalı olabilir.

Günlük Strateji: 1,4810 direnci kırılmadığı sürece, 1,4780 seviyesinden 1,4740 hedefiyle satış yapmak üzere beklenebilir.

Dolar – Yen Paritesi, Dolar faizleri açık bir şekilde yükseliş eğilimindeyken, emtia fiyatlarının düşüşü Dolar’ın Yen karşısında yükselişini mümkün kılıyor. Öte yandan hafta ortasında Japonya’dan açıklanacak satın alma müdürleri endeksi Yen’in kaderini belirleyecekken, aynı süreçte Fed’in faiz kararı toplantısı tutanakları açıklanacak. Genel gidişatın Dolar lehine olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bu durum faiz tutanaklarına da yansıyacağından hafta içinde paritenin düşüşlerinin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenir. Bugün seans içinde hisse senedi piyasalarının satış baskısı altında kalması mümkün gözüküyor. Bu durum da kendi başına Dolar’ı güçlendiren ancak aynı zamanda volatiliteyi de artıran bir durum olduğu için, gün içindeki olası gerilemeleri bekleyip alım yapmak faydalı olabilir.

Günlük Strateji: 118,50 desteği kırılmadığı sürece, 118,90 seviyesinden 119,90 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Ham petrol ise, ABD’nin petrol ihracatına neredeyse 40 yıl aradan sonra yeniden izin vermiş olması, zaten yüksek olan petrol arzının daha da artmasına vesile olabilir. Bu durum ilk bakışta petrolün daha da aşağılara hareket edebileceğinin bir öncü göstergesi olarak düşünülebilir. Bu durumda yeni haftaya girerken Dolar’ın yükselişine ek olarak hisseler de gerileyecek olursa, o zaman petrol bu dışsal nedenlere bağlı olarak düşme eğiliminde kalabilir. Ancak seansın ilk saatlerinde dalgalanmalar ve kararsızlıkların yaşanabilecek olması petrolün kararsız olmasına neden olabilir ve bu durum yarınki seansın ilk saatlerine kadar devam edebilir. Bu da yılın ilk seansında yatay bir hareket olmasına ve asıl olası düşüşün yarından itibaren görülmesine neden olabilir. Yine de gün içinde olası yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirmek faydalı olabilir. Ancak pozisyonların kâr ve zararlarını kısa tutmak da gerekiyor.

Günlük Strateji: 38,70 direnci kırılmadığı sürece 38,30 seviyesinden 37,70 Dolar hedefiyle satış yapmak üzere beklenebilir.

Okan Aybar
Finansonline FX

twitter.com/okanaybar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ