$ DOLAR → Alış: 3,53 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,11 / Satış: 4,12

Global piyasalarda kafalar karışık

Global piyasalarda kafalar karışık
  • 28.01.2016
  • 690 kez okundu

Global piyasalarda kafalar karışık, ABD Merkez Bankası (Fed) 2016 senesi ilk toplantısında faiz konusunda tahmin edildiği gibi bir değişiklik yapmadı. Faiz değiştirmeme kararı oybirliğiyle alındı. Yapılan açıklamada ise, “Son bilgiler ekonomik büyümenin geçen yılın sonunda yavaşlamasına rağmen istihdam piyasasında şartların daha da iyileştiğini gösteriyor” ifadelerine yer verilirken, enflasyon ve istihdamdaki iyileşmenin önemine yeniden vurgu yapılarak “kademe” sözcüğü tekrarlandı.

Fed politika yapıcıları kademeli faiz artışlarına rağmen ekonominin ılımlı bir büyüme ve istihdam piyasasının da güçlenme eğilimini sürdürdüğünü söyleyerek, mart ayında bir faiz artışının tamamen ihtimal dışında olmadığı sinyalini verdi.

Wall Street‘te Fed’in faiz artışlarını erteleyeceğine dair güçlü sinyaller bekleyen piyasaların beklentilerini boşa çıkarmasının ardından sert düşüşler yaşadı.  Dow Jones yüzde 1.38 düşerek 15,944.32 puandan kapanırken, S&P 500 yüzde 1.09 kayıpla 1,882.95 puan ve Nasdaq da yüzde 2.18 kayıpla 4,468.17 puandan kapandı.

Bu sabah itibarihle baktığımızda ABD vadelileri hafif olarak artıda işlem görüyor.

Asya borsaları ise, yatırımcıların yen ve hükümet tahvilleri gibi güvenli limanlardan çıkarak yeniden hisselere yönelmesiyle beraber yükseldi.

Petrol fiyatlarında görülen artışlar piyasalardaki tedirginliği bir nebze de olsa dindirirken, haftaya düşüşle başlayan MSCI endeksi yüzde 0.4 yükseliş gerçekleştirdi.

Japonya Nikkei endeksi de yüzde 1’e varan kayıplara rağmen toparlanarak yüzde 0.3 yükseldi. Shanghai bileşik endeksi ise hafif kayıplar gerçekleştirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ