$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Global piyasalarda gözler ABD’de

Global piyasalarda gözler ABD’de
  • 06.01.2016
  • 606 kez okundu

Global piyasalarda gözler ABD’de, ABD’de dün açıklanan ISM New York Endeksi‘nin beklentilerin üstünde açıklanması ve global risk isteğinin azalması ile birlikte dolar endeksinin yükselişi hızlandı, pay piyasalarında ise karışık bir seyir görüldü. Dolar endeksi son bir ayın en yüksek seviyelerine gelirken, dolar endeksinin özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısındaki hızlı artışı takip edildi.

Dow Jones endeksi dünkü kapanışında yüzde 0,06 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,20 yükselirken, Nasdaq endeksi yüzde 0,24 düşüş gösterdi. Bugün yoğun veri takviminin ve ABD Merkez Bankası (FED) toplantı tutanaklarının takip edileceğini tahmin edilerek, global risk isteğinin azalmanın ve değerlenen dolar kurunun piyasalar üzerindeki etkisinin sürdüğünü konusunda analistler tahminler yürütüyor.

Avrupa‘da ise, açıklanan Avro Bölgesi enflasyon rakamlarının tahminlerin altında kalmasının arkasından avro/dolar paritesi önceki kapanışa göre yüzde 0,75 düşerek 1,0710 oldu. Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,26, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,72 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,34 artış gösterdi. Bugün hizmet sektörü satın alma yöneticileri endekslerinin (PMI) takip edilecek.

Asya tarafında ise, Çin piyasasında yaşanan dalgalanmalar ve hafta başı yaşanan olumsuz durumlar, Kuzey Kore‘nin hidrojen bombası denediğini açıklaması ile piyasa gündeminin alt sıralarına geriledi. Kuzey Kore’de Pyongyang yönetimi tarafından yapılan açıklamada, hidrojen bombası denemesinin yerel saatle 10.00’da gerçekleştiği ve başarılı olduğu açıklaması yapıldı.

Denemenin gerçekleştiği öne sürülen Punggye-ri bölgesinde 5,1 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Güney Kore hükümeti ise yaşanan bu gelişmeler üzerine acil toplanma kararı aldı. Bölge ülkeleri tarafından yapılacak açıklamalar ve denemenin bir krize dönüşüp dönüşmeyeceği takip edilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ