$ DOLAR → Alış: 3,53 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,11 / Satış: 4,12

Global piyasalar toparlanma arayışında

Global piyasalar toparlanma arayışında
  • 05.01.2016
  • 608 kez okundu

Global piyasalar toparlanma arayışında, dün Asya borsalarında yaşanan, Çin‘de açıklanan imalat sanayi verilerinin beklentilerin altında açıklanmasından sonra etkisini artıran satış baskısı, ilk olarak Avrupa daha sonra ise ABD borsalarına sıçradı. Çin borsasında, dün yüzde 7’ye varan kayıplardan sonra işlemler otomatik olarak sonlandırılmıştı. Bugün ise düşüş eğiliminin devam ettiği Asya borsalarında, tepki alımlarının geldiği ve kayıpların sınırlı kaldığı izleniyor.

ABD’de dün açıklanan verilerin beklentilerin altında olması ve Asya piyasalarının negatif etkisinin risk iştahını azaltması ile pay piyasalarında sert düşüşler görüldü, dolar kuru ise diğer para birimleri karşısında yükselişini sürdürdü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,58, S&P 500 endeksi yüzde 1,53 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,08 değer kaybetti.

Avrupa borsalarında ise, özellikle Çin ile ticaret ilişkisi yüksek şirket hisselerindeki satış baskısı pay piyasalarının hızlı düşmesine yol açtı. Dün açıklanan imalat verileri genel olarak beklentilere yakın gelirken, Almanya’da enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması ile euro/dolar paritesi 1,0950 ile 1,0780 arasında dalgalandı. Almanya’da DAX endeksi yüzde 4,28, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,47 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 2,39 geriledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ