$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 4,00 / Satış: 4,01

Global piyasalar toparlanıyor

Global piyasalar toparlanıyor
  • 08.01.2016
  • 728 kez okundu

Global piyasalar toparlanıyor, Çin’de yaşanan gelişmelere istinaden borsaların hızlı düşüşleri piyasaların kapatılmasına sebeb olan düzenlemelerin askıya alınmasından sonra Çin borsalarında yaşanan yükselişin ve Çin Merkez Bankası‘nın yuanın değer kazanmasına sebeb olacak bir işlem bandı belirlemesinin ardından bugün toparladı.

Asya borsaları bu seviyelerden kapanmaları halinde haftalık bazda dört ayın en sert düşüşüyle kapanmış olacak. Haftalık bazdaki sert düşüşe rağmen bugünkü toparlanma küresel çapta kayıplara yol açan riskleri hafifletmiş görünüyor.

Çin borsaları, dün akşam piyasadaki oynaklığı azaltmak için sadece beş gün önce uygulamaya alınan yeni devre kesici mekanizmasının askıya alındığını açıkladı. Bazı yatırımcılar mekanizmanın volatiliteyi azaltamadığını belirtirken, bazıları ters teptiğini ifade ediyorlar.

Shanghai ve Shenzhen borsalarındaki 300 büyük hisseyi izleyen CSI300 endeksi yüzde 3.7 yükselirken, Shanghai bileşik endeksi yüzde 2.8 artıda seyrediyor. Bugünkü toparlanmanın ardından iki endeksteki haftalık kayıp yüzde 10’un altına geriledi.

Çin’deki yükseliş Asya borsalarının geneline de destek verdi. Güne ekside başlayan Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi yüzde 0.6 artıya döndü. Endeksin yüzde 6’ya yakın haftalık bazdaki kaybı ise Ağustos ayından bu yana en sert düşüşün kaydedildiğini gösteriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ