$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Global piyasalar Çin için çare arıyor

Global piyasalar Çin için çare arıyor
  • 12.01.2016
  • 596 kez okundu

Global piyasalar Çin için çare arıyor, ABD’de hafta başında veri gündeminin az olması sebebi ile durgun bir seyir izlenirken, pay piyasalarında geçen haftaki sert düşüşlerin ardından tepki alımları oluştu.

Dolar endeksi dün durgun bir seyir izlerken, Dow Jones endeksi yüzde 0,32, S&P 500 endeksi yüzde 0,09 yükseliş gösterdi, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,12 düşüş gösterdi.

Bugün veri gündeminin zayıf olduğunu, ancak açıklanmaya başlayan 4’üncü çeyrek bilançolarının ve petrol başta olmak üzere düşüşünü sürdüren emtia fiyatlarının şirket bazlı hareketleri öne çıkarabileceğini söyleniyor.

Avrupa tarafında ise, dün açıklanan OECD öncü ekonomik göstergeler endekslerinin, ekonomideki toparlanmanın istenilen seviyede olmadığına işaret etmesinin ardından pay piyasalarındaki negatif seyir sürdü. Avro/dolar paritesi, en yüksek 1,0970’i gördükten sonra 1,0848’e kadar geriledi ve şu dakikalarda 1,09’un hemen altında dengelendi. Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,25, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,69 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,49 değer kaybetti.

Bugün İngiltere‘de açıklanacak sanayi üretim verisinin takip edileceği söyleniyor. Asya tarafında Çin odaklı endişelerin piyasalar üzerindeki etkisi devam ediyor.

Çin’de bugün Şanghay bileşik endeksi yaklaşık 4,5 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla sınırlı da olsa artıya geçerken, dün resmi tatil nedeniyle işlem yapılmayan Japonya’da, Nikkei 225 endeksi günü yüzde 2,71 değer kaybıyla tamamladı. Yurt içinde, dün döviz kurları ve faizlerdeki yükseliş eğilimine karşın pay piyasaları pozitif görünümünü korudu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ