$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,91 / Satış: 3,92

Fed global piyasaları hareketlendirdi

Fed global piyasaları hareketlendirdi
  • 04.02.2016
  • 641 kez okundu

Fed global piyasaları hareketlendirdi, Asya borsaları Fed’in ABD’de faizleri bu sene yükseltmeyeceği yönündeki konuşmalarının ABD dolarında sert düşüşe ve petrol fiyatlarında yükselişe geçmesinden kaynaklı yükseliş kaydetti. Dolar kuru 1998 ve 2008 krizlerinden günümüze en sert tek günlük düşüşünü gösterdi.

Dolarda yaşanan sert düşüş emtia fiyatlarına uzun süredir beklenen desteği sağladı. Petrol fiyatları yüzde 8’in üzerinde artış gösterdi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 1.9 oranında artarken, emtia hisselerinin ağırlıkta olduğu Avustralya borsası yüzde 1.7 artış gösterdi.

Çin‘de ay yılı tatili öncesinde işlem hacmi düşerken, Shanghai bileşik endeksi yüzde 1.8 oranında yükseldi. Bu yükselişlere karşılık yenin dolar karşısında güçlenmesinden yatırımcıların memnun olmadığı Tokyo borsası yüzde 0.7 oranında düşüş gösterdi.

ABD borsaları dün petrolün değer kazanmasından destek alarak seans sonunda kayıplarını telafi edip artıya geçerken, hisseler geniş bir aralıkta dalgalandı. Dow Jones endeksi yüzde 1.1, S&P 500 endeksi yüzde 0.5 yükseldi.

İşlemciler dolardaki değer kaybını neyin tetiklediğini kesin olarak söyleyemeseler de, New York Fed Başkanı William Dudley tarafından yapılan açıklamalara dikkat çekiyorlar.

Dudley, Market News International ile söyleşisinde Fed’in Mart ayı toplantısında finansal koşullardaki sıkılaşmanın değerlendirmeye alınacağını belirterek, dolardaki değer artışının ABD ekonomisine “ciddi etkileri” olabileceği uyarısında bulundu. Yatırımcılar bu uyarıyı, Fed’in doların daha fazla değerlenmesini istemediği şeklinde değerlendirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ