$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,13 / Satış: 4,15

Faizler minimum seviyede olmalı

Faizler minimum seviyede olmalı
  • 07.01.2016
  • 2.975 kez okundu

Faizler minimum seviyede olmalı, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, faizlerin “minimum seviyede” olmalı açıklamasını yaparken Merkez Banasının küresel piyasalara göre gerekeni yapacağını söyledi.

Mustafa Elitaş, Merkez Bankası’nın faiz konusunda piyasada yaşanan gelişmelere odaklandığını, keyfi kararlar alınmayacağını, ekonominin ve dünya şartlarının gereğini yerine getireceğini belirtti. 2015 senesi için büyüme tahminlerinin yüzde 3,6 – 3,7 rakamlarında olduğunu söyleyen Bakan Elitaş, bu sene için büyüme rakamlarının yüzde 4 seviyesinde tutmayı planladıklarını belirtti. Bakan Elitaş, bunun yeterli olmasa da küresel şartlara bakıldığında gayet iyi bir oran olduğunu sözlerine ekledi.

Mustafa Elitaş, asgari ücrete yapılan zammın ise bu sene enflasyona yaklaşık olarak yüzde 1 kadar bir etki yaratacağını söyleyerek, enflasyon oranını yüzde 8 seviyesinde tutmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Mustafa Elitaş, özellikle gıda fiyatlarının büyük risk olduğunun altını çizerek, üretici fiyatları ile market fiyatları arasında oluşan uçurumun yüksek olduğunu sözlerine ekledi. Elitaş, bu sene enflasyonda biraz daha olumlu gelişmeler görülebileceğinide söyledi.

Ayrıca Elitaş, Rusya ile yapılan ticaret konusuna da değindi, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını ihlal eden kararlar ve yaptırımlar gerçekleşirse, bunun takip edileceğini söyledi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ