$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,13 / Satış: 4,15

Ekonomi Fed faiz artırımları için rayında

Ekonomi Fed faiz artırımları için rayında
  • 05.02.2016
  • 729 kez okundu

Ekonomi Fed faiz artırımları için rayında, Cleveland Fed Başkanı olan Loretta Mester, ABD ekonomisinin son zamanlarda piyasada yaşanan oynaklığa ve asya ekonomilerindeki olumsuz şartlara dayanmaya hazır göründüğünü açıkladı.

Mester, Fed‘in faiz artırılmasına destek veren açıklamasında, “Sağlam istihdam piyasası göstergeleri ve sağlıklı reel harcanabilir gelir, ABD ekonomisinde temel göstergelerin güçlü olmaya devam ettiğine işaret ediyor. Bunun tersine ilişkin daha fazla kanıt görene kadar, benim beklentim ABD ekonomisinin piyasada yaşanan kargaşanın üstesinden gelmek için çalışacağı ve ılımlı büyümeyi geri kazanacağı yönünde” açıklamasında bulundu.

Ayrıca ABD ekonomisi için Fed‘in Aralık ayındaki faiz artırımı sırasında olduğundan biraz daha fazla aşağı yönlü risk olduğuna işaret eden Mester, “Eğer işler öngördüğümüzden daha aşağı yönlü bir duruma döner ise buna karşılık verebilir durumda olmak ve faiz artırımları konusunda çok fazla şey yapmamak isteriz” diyerek sözlerine devam etti.

Mester açıklamasında, hali hazırda yüzde 1,4 olan enflasyonun yüzde 2 oranına yükselmesinin önceden düşünülenden daha uzun zaman alacağını öngördüğünü belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ