$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Davutoğlu, Türkiye üçüncü bir seçimi görmeyecek

Davutoğlu, Türkiye üçüncü bir seçimi görmeyecek
  • 28.10.2015
  • 876 kez okundu

Davutoğlu, Türkiye üçüncü bir seçimi görmeyecek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Beyaz Tv’de yayınlanan “Gündem Özel” programında gündeme ilişkin soruları cevapladı.

AK Parti yeniden tek başına iktidar olabilecek mi?” sorusuna Davutoğlu, her siyasi partinin en temel hedefinin ülke iktidarına talip olması olduğu şeklinde cevapladı.

Siyasi partinin ülke iktidarına talip olmadığı takdirde siyasetin tadının kalmayacağını söyleyen Ahmet Davutoğlu, “Türkiye’de iktidar olma şansı en yüksek, hatta kesin olan parti AK Parti. Kesin olmayan şey tek parti iktidarı mı yoksa çok az barajla tekrar koalisyon ihtiyacı mı ortaya çıkacak? Elimizdeki veriler tek parti iktidarını inşallah bu sefer elde edeceğimiz yönünde” dedi.

Muhalefet liderlerini kastederek ne olur beni onlarla muhatap etmeyin” sözüne açıklık getiren Davutoğlu, söylenen sözün diğer parti liderleriyle görüşmeyeceği anlamı taşımaması gerektiğini söyledi.

Siyasi partilerin hiçbirine kapıyı kapatmadığını belirten Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçiminden sonra yaklaşık 2 ay süren bir koalisyon konuşma süreci yaşandığının altını çizdi.

Görüşmeler sırasında bir de güven sarsılması yaşadıklarını anlatan Davutoğlu, sözlerine şöye devam etti:

“Düşünün daha yola yeni çıkacaksınız, konuşuyorsunuz ve karşı tarafa güveninizi yansıtmak için devletle ilgili bildiğiniz konuları da nasıl ortak olmayı düşünüyorsak o da bilsin diye paylaşıyorsunuz. Sonra aradan 1-2 ay geçiyor çıkıyor, aynı siyasi lider son derece gayriciddi nezaketsiz bir üslupla, ikisi de yaptı bunu ‘Davutoğlu ile ne konuştuğumu söylesem rahatsız olur’. Bakın o günden bugüne meydan okuyorum. Söyleyin niye rahatsız olacakmışım. Burada bir güven sarsılması da var. Muhatabınızın güvenilir olması önemli. Ben Kılıçdaroğlu ile ya da Bahçeli ile yaptığım görüşmeleri ilgili kişiler ve parti kurulları dışında hiçbir yere açmadım.”

Lider olmanın ketumiyet gerektirdiğinin altını çizen Ahmet Davutoğlu, devlet sırları konusunda bilinen hususların çok azı bile paylaşılsa sıkıntı doğuracağını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu sebeple halka “Beni muhalefetle muhatap etmeyin” açıklamasında bulunduğunu açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin‘in üçüncü seçim ile ilgili söylediği sözleri üzerine “Türkiye, üçüncü seçimi görecek mi?” sorusuna Davutoğlu ise, “Hayır, inşallah görmeyecek” cevabını kaydetti.

Şahin ile görüşme yaptığını ve söylenen sözlerinin çarpıtıldığı yönünde açıklamada bulunduğunu söyleyen Davutoğlu, Şahin’in, “Memleketin yeni bir seçimle kaybedecek vakti yok, tek parti iktidarı şarttır” yönünde açıklamada bulunduğunu belirtti.

Ayrıca Ahmet Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz tek parti iktidarı kurmaya yürüyoruz. Milleti de sınava sokmaya niyetimiz yok. Millet bizi sınava sokar. Nitekim 7 Haziran’dan sonra eğer, Sayın Bahçeli ‘Hayır’ demeseydi belki CHP‘ye göre daha kolay bir hükümet kurabilirdik. O ‘Hayır’ dediği için hükümet kurulamadı ve seçim gereklilik haline geldi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ