$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,13 / Satış: 4,15

Çin Merkez Bankası hamle yaptı

Çin Merkez Bankası hamle yaptı
  • 05.01.2016
  • 730 kez okundu

Çin Merkez Bankası hamle yaptı, Çin Merkez Bankası, panik yatırımcıları rahatlatmak için ülkenin finansal sistemine 130 milyar yuan tutarında olan kısa vadeli fon verdi. Çin MB’den yapılan açıklamaya göre 130 milyar yuan 7 günlük ters repo yöntemi ile yüzde 2,25 faiz oranından piyasaya sürüldü. Çin MB dün ise Çin Kalkınma Bankası‘na vermiş olduğu 130 milyar yuan tutarında kredi hattını yenilemişti.

Diğer yandan Çin Menkul Kıymet Düzenleme Komisyonu Sözcüsü Deng Ge, hisse senedi piyasasında uygulanan devre kesici mekanizmasının hızlı bir satış dalgası karşısında piyasaların sakinleşmesine yardımcı olduğunu ve yatırımcıların çıkarlarının korunmasında pozitif bir rol sütlendiği açıklamasında bulundu. Deng, “Mekanizma, bir sakinleşme dönemi sunarak piyasada istikrar sağlanmasında önemli rol oynadı” şeklinde açıklama yaptı.

Devre kesici sisteminin Çin için oldukça yeni bir sistem olduğunu açıklayan Deng, piyasanın yeni kuralları kademeli şekilde ayarlaması gerektiğini vurguladı. Deng, “Devre kesici sistemin iyileştirilmesi tek bir adımda tamamlanamaz, bu konuda standard bir yaklaşık yok” şeklinde bir konuşma yaptı.

Deng, Komisyon’un büyük hissedarların halka açık şirketmlerde hisselerini azaltmalarını daha iyi düzenlemek ve denetlemek için kurallar üzerinde çalıştıklarını, belirli bir dönemde satılabilecek pay büyüklüğünün sınırlanmasının çalışmalar arasında olduğunu söyleyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ