$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Çin büyüme hedefeinde zorlanacak

Çin büyüme hedefeinde zorlanacak
  • 11.01.2016
  • 2.985 kez okundu

Çin büyüme hedefeinde zorlanacak, Çin Devlet Meclisi Kalkınma Araştırma Merkezi Başkanı olan Li Wei, Çin’in yavaşlayan global talep ve çinde artan işçi maliyetinden kaynaklı 2016-2020 seneleri arasında yüzde 6.5 oranında büyüme oranı tutturmakta büyük zorluklarla karşılaşacağını.

China Securities Journal isimli gazetede yorumları yer alan yetkili, “Geçtiğimiz 30 yıllık reform ve açılım sürecinde Çin yıllık yaklaşık yüzde 10’luk büyüme gerçekleştirdi. Bu göz önüne alınırsa yüzde 6.5 yüksek bir oran değil fakat bu rakamı gerçekleştirmek çok zor olacak” dedi.

En büyük engellerin küresel ekonomik yavaşlama, Çin’in rekabet avantajını eritecek olan artan işçi maliyetleri ve doğaya yönelik endişeler olduğunu belirten Li Wei, bunun da ülkenin sürülebilir araziyi eski hızında sanayileştiremeyeceği anlamına geldiğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in 2010 sonundan başlayarak 2020 itibariyle ekonomik üretimi ve kişi başına düşen gayrı safi yurtiçi hasılayı iki katına çıkarması için önümüzdeki beş yıl boyunca ortalama yüzde 6.5’lik büyüme tutturması gerektiğini söyledi.

Çin dördüncü çeyrek ve yıl bütünü GSYH rakamlarını 19 Ocak’ta açıklayacak. Çin‘in ekonomik büyümenin son 25 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 7’ye gerilediğini açıklaması bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ