$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Büyüme potansiyeli arttırılabilir

Büyüme potansiyeli arttırılabilir
  • 05.01.2016
  • 770 kez okundu

Büyüme potansiyeli arttırılabilir, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, açıklanan yapısal reformların gerçekleştirilmesi ile birlikte büyüme potansiyelinin önemli derecede artırabileceği açıklamasında bulundu.

Erdem Başçı’nın, “Dengeli Büyüme“, “Para Politikası ve Normalleşme” ve “Enflasyon” ana başlıkları altında Bakanlar Kurulu‘na gerçekleştirdiği sunum, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesinde yayımlandı.

İlgili sunumunda, cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam ettiğini belirten Erdem Başçı, Avrupa Birliği ülkelerindeki talep artışının büyümeyi ve dengelenmeyi desteklediği açıklamasında bulundu.

Sunumda yer alan diğer detaylar ise,

“Açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi, büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabilecektir. Mevcut para politikası duruşu enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyicidir.”

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğini vurgulayan Başçı, “Küresel para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile birlikte oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde önümüzdeki toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabilecektir” açıklamaları yer aldı.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ