$ DOLAR → Alış: 3,53 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,11 / Satış: 4,12

Bugün gözler Merkez Bankasın’da

Bugün gözler Merkez Bankasın’da
  • 19.01.2016
  • 1.579 kez okundu

Bugün gözler Merkez Bankasın’da, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayında politika faizinde bir artışı beraberinde getirecek bir sadeleşme adımı beklentilerine karşılık kısa vadeli olarak faizleri sabit tutarken, global para politikalarındaki normalleşmenin başlaması ile beraber oynaklıklarda gözlenen düşüşün kalıcı olması halinde bu toplantıdan itibaren para politikasındaki sadeleşme adımlarına başlanabileceğini belirtmiş ve bu anlamda VIX ile MOVE endekslerine işaret etmişti.

ABD hisse piyasalarındaki oynaklığın başlıca göstergesi olan VIX ile ABD Hazine tahvillerinin oynaklığını ölçen MOVE endeksleri Fed’in faiz artırımına gittiği 16 Aralık’tan bu yana yükseliş eğiliminde.

Fed’in faiz artırımı gerçekleştirdiği 16 Aralık’ta 17.86 seviyesinden kapanan ve PPK toplantısının yapıldığı 22 Aralık’ta 16.60 seviyesine kadar gerilen VIX dün 26.28 seviyesine kadar yükseldi. MOVE endeksi ise 16 Aralık’ta 70.2 seviyesinden kapandıktan sonra 65.5 seviyesine kadar gerilese de dün 73.6 seviyesinden kapandı.

Reuters’da dün yayımlanan bir anket de TCMB’den önümüzdeki dönemde politika faizinde artırım beklentilerini ortaya koyuyor. TCMB‘nin bu yılın ilk çeyreğinden itibaren hali hazırda yüzde 7.50 seviyesinde olan politika faizini önce yüzde 8.5’e, ikinci çeyrekte yüzde 8.75’e, üçüncü çeyrekte ise yüzde 9’a çıkararak yılı bu seviyede tamamlaması bekleniyor.  Koridorun üst bandı olan borç verme faizinin ise yüzde 10.75 seviyesinde kalması bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ