$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,13 / Satış: 4,15

Altında satış baskısı artar

Okan Aybar
Okan Aybar
  • 31.12.2015
  • 1.368 kez okundu

Dolar faizlerinin yükselmiş olduğu yerde kalmış olması ve hisse senedi piyasalarında yaşanan satış baskısının VIX endeksini artırması altının dünkü düşüşünü açıklayan önemli iki unsurdur. Bu gelişmeler ışığı altında altın fiyatlarının yeni yıla Dolar’ın kısa süreli yükselebilecek olmasıyla düşme eğiliminde kalması gündemde olabilir. Bu nedenle bugün olmasa da haftaya düşerek açılan bir altın görebiliriz. Bugünse yükselişler kısa vadeli satış fırsatı veriyor.

Günlük Strateji: 1068 direnci kırılmadığı sürece, 1066 seviyesinden 1061 Dolar hedefiyle çok ölçülü miktarda satış yapmak üzere beklenebilir.

Euro Dolar paritesi ise, Sadece dün veya öbür gün değil, son bir aydan beri Euro/dolar paritesi 1,09 civarında çok dar bir alanda dalgalanıyor. Bunun nedeni yılsonuna girerken Dolar’ın yükselme nedenlerinin artmasına karşın Euro’nun da yükselme nedenlerinin belirginleşmiş olmasından kaynaklanıyor. Her ne kadar son günlerde Noel tatili ve yıl sonu etkisi olsa da geçen bir aya yayılmış bu hareket, daha çok temel nedenlere bağlı. Bugünlerde paritenin yükselişleri sınırlı olabilir. Hatta yılbaşından itibaren paritede satış baskısı görebiliriz. Yükselen Dolar faizleri ve düşen borsalar buna işaret ediyor. Bu nedenle yükselişlerde satış denemeleri yapmak gerekebilir.

Günlük Strateji: 1,0970 direnci kırılmadığı sürece 1,0950 seviyesinden 1,0920 hedefiyle satış yapmak üzere beklenebilir.

Sterlin/dolar paritesi ise, düşme eğiliminde kalmaya devam etmesi İngiltere Merkez Bankası’nın Sterlin faizlerini artırmak konusunda çok istekli olmamasından kaynaklanıyor. Oysa açıklanan bazı ekonomik göstergeler ve genel kanı bunun aksinin olması gerektiğini gösteriyor. Hisse senedi piyasaları gerilerken Dolar faizlerinin son günlerde yükselmiş olması paritenin düşüşünü açıklıyor ancak aynı durum Euro/sterlin paritesinin yükselişini açıklamadığından bugünlerde paritede yaşanabilecek olası gerilemeler kısa metrajlı güzel bir fırsat sunar.

Günlük Strateji: 1,4750 desteği kırılmadığı sürece, 1,4790 seviyesinden 1,4830 hedefiyle alış yapmak üzere beklenebilir.

Dolar/yen yükselebilir, Dolar faizlerinin yükselmiş olması paritenin düşüşlerini şimdilik sınırlandırıyor. Ancak bu haftadan sonra Japonya’dan gelebilecek Yen olumsuz açıklamalarla Dolar/yen paritesinin yeniden yükselmesi mümkün. Zaten uzun bir süredir açıklanan verilerin aksine hareket eden piyasanın bir düzeltmeyle paritenin yükselmesini sağlayabilir. Bu nedenle düşüşler alım fırsatıdır.

Günlük Strateji: Ya da 119,90 desteği kırılmadığı sürece, 120,10 seviyesinden 120,50 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Petrol yükselmez, Hisse senedi piyasalarındaki zayıflık ve buna karşın petrol stoklarındaki artış petrolün yükselişlerini şimdilik geciktirebilir. Kısa vadede hisselerde yaşanabilecek düşüşler ve Dolar’ın yükselebilecek olmasıysa yeni yıla girerken petrolün yükselişlerini sınırlı tutar.

Günlük Strateji: 36,10 desteği kırılmadığı sürece 36,30 seviyesinden 36,60 Dolar hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Okan Aybar
Finansonline FX

twitter.com/okanaybar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ