$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Altın yükseldiği seviyeleri korur

Okan Aybar
Okan Aybar
  • 05.01.2016
  • 494 kez okundu

Altın yükseldiği seviyeleri korur, VIX endeksi dün belirgin bir yükseliş yaptı ve bununla birlikte Dolar yükseldi. Bu ikilinin altın üzerindeki etkisinin nispeten yatay bir sürece işaret etmesi gerekirken altının daha çok VIX endeksindeki gelişmelere ayak uydurması altının yükselişine neden oldu. Aslında altının dünkü yükselişi bugünlerde Dolar’ın gecikmeli düşüşüne işaret ediyor. Bunu parantez içinde söylemek gerek ancak bu olası düşüş de beraberinde altının hemen gerilemek istemeyeceğine işaret etmesi düşüşlerde altını alınır kılıyor.

Günlük Strateji: 1067 desteği kırılmadığı sürece, 1069 seviyesinden 1075 Dolar hedefiyle çok ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenebilir.

Euro Dolar paritesi, Dün ABD’den açıklanan ISM verilerinin imalat sektörünün daralmaya devam ettiğini ve aynı zamanda deflasyonist oluşumların varlığını bir kez daha teyit etti. Bu gelişme hisselerin düşmesine neden olurken normalde birçok ekonomistin bekleyeceği gibi Dolar düşmek yerine değer kazandı. Bunun nedeni yılın ilk işlem seansı olması nedeniyle fonların geçen seneki pozisyonlarını açmalarından kaynaklanıyor. Bu bir noktada Dolar’ın güçlenmesine neden oldu. Bugün ABD’den gelecek çok önemli veri yok ancak açıklanacak New York ISM verisi dünkü ISM verisi gibi Dolar olumsuz açıklanacak olursa, parite yükselmekten kaçınmayacak.

Günlük Strateji: 1,0750 desteği kırılmadığı sürece 1,0770 seviyesinden 1,0890 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Sterlin yükselebilir, Son günlerde İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırmakla ilgili isteksiz davranacağına dair beklentilerin artıyor olması Sterlin’in yükselmesi gereken günlerde bile yükselmeyip, Dolar’ın değer kazandığı günlerde düşünülenden daha fazla tepki vererek düşmesine neden oluyor. Bu arada Euro/sterlin paritesindeki yukarı yönlü hareketin momentumunda görülen bozulma yakın zamanda Sterlin/dolar paritesinde yükselişlerin gerçekleşeceğine işaret olabilir. Bu nedenle düşüşleri bekleyerek alım yapmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Günlük Strateji: 1,4630 desteği kırılmadığı sürece, 1,4670 seviyesinden 1,4810 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Dolar/yen yatay kalır, düşüşlerde alınır, ABD’den dün açıklanan ekonomik verilerin Dolar faizlerini düşürmesi Dolar/yen paritesinde o denli etkili ki, Dolar’ın birçok para birimine karşı yükseldiği bir günde dahi Yen’e karşı değer kaybettiriyor. Bu sabah saatlerinde Japonya’dan açıklanan parasal taban verileri düşünüldüğü gibi yükseldiği için bu gelişmeler zaten fiyatlamanın içindeydi. Bu aşamada Dolar/’yen paritesinin yükselmesi için faizlerde yukarı yönlü bir düzeltme ve VIX endeksinde bir gerileme olması şart. Yoksa parite çok yatay bir seans geçirebiliriz ya da yükselişler sınırlı kalır. Dünkü momentumun ardından böyle bir gelişmenin olmayacağını düşündüğümden piyasanın yatay kalacağını ancak düşüşlerin kısa metrajlı alım fırsatı vereceğini düşünüyorum.

Günlük Strateji: 117,50 desteği kırılmadığı sürece, 117,80 seviyesinden 118,30 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Petrol yükseldiği yerde kalır, Yeni yılda petrol fiyatlarının Dolar’ın yükselişine ve hisselerin düşüşüne rağmen yükseldiğini gördük. Bunun da nedeni fonların pozisyonlarını yeniden ayarlıyor olmalarından kaynaklı. Petrolün vade yapısı fiyatların yakın zamanda 40 Dolar’ı görebileceğine işaret etmesi fonların satış yönünde değil alım yönünde pozisyon almasına ve birçoğunun da kısa pozisyonları kapatmasına neden oluyor. Bu nedenle bugünlerde kısa vadeli düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Günlük Strateji: 35,70 direnci kırılmadığı sürece 35,90 seviyesinden 36,50 Dolar hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Okan Aybar
Finansonline FX

twitter.com/okanaybar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ