$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,54
€ EURO → Alış: 4,13 / Satış: 4,15

Altın için ABD konut verileri belirleyici olacak

Okan Aybar
Okan Aybar
  • 28.12.2015
  • 554 kez okundu

Altın için ABD konut verileri belirleyici olacak, Geçtiğimiz hafta altın fiyatları Noel tatili nedeniyle az işlem hacmi olması nedeniyle çok belirgin hareket yapamadı. Yılın son işlem haftasına girerken ABD’den gelecek verilerin Dolar faizlerini nasıl etkileyecek olduğu altın için oldukça belirleyici unsurlar olacaktır. Bu nedenle hafta içindeki konut fiyatları ve konut satış verilerini yakından takip ediniz. Son günlerde ABD’den açıklanan veriler çok parlak değildi ancak Dolar faizleri buna rağmen yükselme eğilimini devam ettirdi. Bu hafta faizlerin aynı şekilde hareket etmesi durumunda altında düşüş görülebilir. Ancak bunun için ABD’den açıklanacak olan Fed imalat sektörü büyüme endeksi konut fiyatları ve konut satışları verilerini yakından takip ediniz. Bunun önemi faiz artırımı öncesinde konut sektöründeki gelişmelerin ne olduğunu ilerleyen günlerde bu hafta içinde açıklanacak verilerle karşılaştırabilecek olmamızda gizli. Eğer faiz artırımı öncesindeki verilerde bir bozulma olduğu görülürse, bunun Dolar faizleri üzerinde yaratacağı baskı altını yükseltir. Yoksa genel itibarıyla kısa vadeli gerilemeler olur ancak olası düşüşler çok ileri gitmez.
altin-analiz-28-12-2015

Günlük Strateji: 1065 desteği kırılmadığı sürece, 1067 seviyesinden 1075 Dolar hedefiyle çok ölçülü miktarda alış yapmak üzere beklenebilir.

Petrol analizi ise, Petrol üretiminin neredeyse tam kapasite artmaya devam ettiği bir dönemde ABD’nin petrol ihracatına neredeyse 40 yıl aradan sonra yeniden izin vermiş olması petrol fiyatlarının baskı altında kalmasına neden olabilir. Ancak geçen hafta özeline baktığımızda, petrol stoklarında olası gerileme, petrole olan talebin arttığına işaret etti. Bu durumun yankılarının bu hafta içinde de devam edeceğini bekliyorum. Ancak aynı süreç içinde hisse senedi piyasalarını da yakinen takip etmek gerekiyor. Eğer hisse senedi piyasaları çok belirgin şekilde düşerse, petrolün kısa vadeli yükselişi durur. Bunun dışındaki tüm gelişmeler, petrol fiyatlarının 50 günlük hareketli ortalaması olan 41 Dolar seviyesine kadar devam edebileceğine işaret ediyor.
petrol-analiz-28-12-2015

Günlük Strateji: 37,30 desteği kırılmadığı sürece 37,50 seviyesinden 38,50 Dolar hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Euro Dolar analizi ise, Noel tatili nedeniyle oldukça yavaş hareket eden piyasalarda işlem hacimleri düşük kalmaya devam edecek. Her ne kadar Avrupa ve ABD’den önemli veri açıklamaları gelecek olsa da, yılın son işlem haftasında işlem hacimlerinin düşük kalmaya devam edeceğini söylemek zor değil. Böyle bir ortamda Euro/dolar paritesinin hafta içindeki hareketleri bu hafta açıklanacak ekonomik verilerin ışığı altında değerlendirileceği gibi, geçen hafta açıklanan ekonomik veriler de hesaba katılacak. Bu da hafta içinde beklenmedik hareketlenmelere neden olabilir. Zaten sığ ve az işlem hacmi olacağından piyasalara girip çıkarken dikkatli olmakta fayda var. Öncelikle hisse senedi piyasalarının Euro/dolar paritesi üzerinde etkili olması muhtemel. Geçen hafta açıklanan dayanıklı tüketim mal siparişlerinin beklentilerin altında kalmış olması ve bugün Almanya’dan açıklanacak perakende satışların yüksek gelebilecek olması paritenin dengeli hareket etmesine neden olabilir. Bu da paritenin yükselişlerini takiben satış yapılmasının mantıklı olabileceğine işaret ediyor. Her ne kadar piyasada çok belirgin değişimler olmayabilecek olsa da bir pozisyon alınacaksa, seans içindeki yükselişleri bekleyip satış denemeleri yapmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum.
euro-dolar-analiz-28-12-2015

Günlük Strateji: Ya da 119,30 desteği kırılmadığı sürece, 119,60 seviyesinden 120,50 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Okan Aybar
Finansonline FX

twitter.com/okanaybar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ