$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Altın gözlerini verilere çevirdi

Altın gözlerini verilere çevirdi
  • 04.01.2016
  • 750 kez okundu

Altın gözlerini verilere çevirdi, Piyasaların Christmas tatili nedeniyle erken kapanışlar yaptığı haftada veri akışı oldukça sakindi. ABD tarafında güçlü istihdam piyasasının ve ucuz petrolün hane halkı harcamalarını arttırmasının yanında son dönemde artan reel ücret kazançlarının tüketici güvenini desteklemesi sonrasında Aralık ayı verileri beklentilerin üzerinde 96,5 olarak açıklandı. Beklenen konut satışlarının beklentilerin altında yüzde -0,9 olarak açıklandığını gördük. Yeni haftaya başlarken ise Asya seansında Çin’de Aralık ayına ilişkin imalat PMI verisi açıklandı. İmalat PMI beklentilerin altında 48.2 puan olarak açıklandı. Altında 1047 bölgesine yaklaştıkça maliyet kaynaklı alımların güçlendiğini görmekteyiz.

Bu haftaya baktığımızda ise gözler ABD’den gelecek tarım dışı istihdam ve Fed’in 16 Aralık’ta yapmış olduğu faiz toplantısının toplantı tutanaklarında olacaktır. Fed 16 Aralık’ta piyasaların beklentileri doğrultusunda 25 baz puan faiz artışına gitmiş ve faizleri yüzde 0,50 düzeyine çıkarmıştı. Fed’in yayınladığı faiz projeksiyonlarında 2016 yılı faiz beklentisi yüzde 1,375 olarak belirlemişti. Bu beklenti Fed’in 2016 yılı içerisinde 3 veya 4 toplantıda faiz artışını işaret etmekte. Fed üyeleri yapılacak artırımları kademeli ve sınırlı olacak diye tanımlarken çarşamba akşamı gelecek toplantı tutanaklarının satır aralarında Fed’in 2016 yılında nasıl hareket edeceğinin sonuçlarını arayacağız. Faiz artışı sonrası ilk tarım dışı istihdam verisi olması nedeniyle Cuma günü gelecek veriler sonrası altında volatil hareketler oluşabilir. 200 bin beklentinin üzerinde gelecek bir veri altın fiyatlarını aşağıya çekebilmesi muhtemelken 200 binin altında kalacak veri sonrası altın fiyatlarında sert yükselişler izlenebilir. Volatilitenin oldukça düşük kaldığı iki haftanın ardından piyasalarda gelen ABD verileri sonrası sert hareketler oluşabilir.

Bu hafta ABD’den imalat PMI, ADP tarım dışı istihdam, ticaret dengesi, hizmet PMI, ISM imalat dışı PMI, fabrika siparişleri, 15-16 Aralık’ta yapılmış olan FED faiz toplantısının tutanakları, haftalık işsizlik başvuruları, ortalama saatlik kazançlar, tarım dışı istihdam verisi, işsizlik oranı ve piyasaların kapalı olduğu cumartesi günü Çin’de TÜFE ve ÜFE verileri açıklanacak.

Teknik açıdan 1080 direncinin kırılması durumunda 1094 ve 1105 seviyeleri hedeflenebilir. 1068’in altında ise 1058 ve 1047 seviyeleri ön planda olacaktır. -ALB Forex

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ