$ DOLAR → Alış: 3,57 / Satış: 3,59
€ EURO → Alış: 3,99 / Satış: 4,01

Altın fiyatları düşmeye devam edecek mi

Altın fiyatları düşmeye devam edecek mi
  • 26.11.2015
  • 1.287 kez okundu

Altın fiyatları düşmeye devam edecek mi, altın fiyatları dün son altı yılın en düşük seviyelerinden işlem görmeye yaklaştı, dolar kurunun yükselmesi ve ABD’den gelen olumlu ekonomik verilerle beraber faiz artış beklentilerinin de yükselmesi altın fiyatlarının düşmesine sebep oldu.

Spot altının ons fiyatı 1,071 doların hemen üzerinde hareket ediyor. Altın geçtiğimiz hafta 1,064.95 dolara kadar düşerek Şubat 2010’dan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü.

Jeopolitik etmenlerin getirdiği yükseliş hareketlerinin pek uzun soluklu olmadığına işaret eden analistler, bunun sağlıklı da olmadığının altını çiziyor. Ekonomik politikalarla paralel ve etkileşim halinde olan emtia piyasası, kendi dinamiklerinden beslenince gerçek bir trend hareketinden bahsetmenin mümkün olduğu vurgulanıyor.

Altında yukarı yönde ciddi bir sinyal bulunmadığının belirtilirken, aralıkta gerçekleşecek Fed toplantısı öncesinde piyasalarda hakim olan belirsizliğin devam edeceği öngörülüyor.

Bugün itibariyle ABD‘de piyasalar kapalı olacağından, Avrupa kanadından gelecek veriler daha çok önem arz ediyor. Özellikle Euro Bölgesi’nin lokomotif ülkesi Almanya’dan gelecek GFK Tüketici Güven Endeksi önemli.

2000 tüketici üzerinde yapılan anket, cari ekonomik koşullar ile gelecek beklentileri arasındaki farkı tespit etmeyi amaçlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ